Co mi dala bolest zad

2020-11-28 18:19 Co mi dala bolest zad

Bolest zad je velice nepříjemná a výrazně omezuje člověka v pohybu. Pro mnohé je horší než jakákoli jiná bolest, kdekdo je na ni zvyklý a někomu dokonce přijde příjemná.

Jaká je ta bolest pro mě? Těžko říct. Nemohl jsem se kvůli ní dobře předklonit, cvičení mě bolelo, neleželo se mi pohodlně a neustále jsem byl zaměstnán přemýšlením nad tím, jak se jí zbavit. Při hodinách ve škole jsem se kvůli tomu méně soustředil a dokonce jsem nedával pozor ani u předmětů, které mě baví, což není nejlepší pro mou budoucnost.

Na druhou stranu mě ale tyto špatné pocity a zkušenosti donutily se sebou něco dělat. Vždyť jsem díky tomu začal praktikovat cviky, o kterých jsem do té doby netušil, že jsou tak dobré pro záda, seznámil jsem se s mnoha léčivými mastmi a gely. Povídal jsem si o svém problému s různými lidmi a dozvěděl se od nich spoustu nových věcí a tím vlastně posílil vztahy s nimi a procvičil své komunikační schopnosti. Dokonce jsem zjistil, jak to má se zády většina lidí, a že ty mé jsou oproti tomu ve velice dobrém stavu.

I mé přemýšlení se muselo zlepšit, pokud jsem se zabýval tím, jak se bolesti zbavit, jestli mám jít k doktoru nebo je to zbytečné. Vždyť je dost možné, že bych přišel k lékaři a ten by mi řekl: „Objednám vás na rehabilitaci.“. Ta by byla asi o týden ba dokonce o měsíc později. Na ní by mi řekli, že mi udělají rentgen. Poté by mi sdělili, že to není nic vážného, že mám cvičit. Cvičil bych a bolelo by mě to ještě víc a oni by mě poslali pro masti, které nepomáhají a stojí spoustu peněz.

Toto trápení mi ale vzalo spoustu volného času, který jsem mohl strávit konverzací s přáteli, hraním her nebo sportováním. Otázkou však je, jestli by se mi při těchto aktivitách něco nestalo. Během konverzace s přáteli bych mohl někoho velice naštvat, z her bych mohl zešílet a důsledkem toho někomu ublížit nebo něco zničit a při sportu bych mohl špatně spadnout a v dobrém případě mít jen otřes mozku.

Na druhou stranu je bolest zad dobrá výmluva, jak se vyhnout práci, takže jsem byl od většiny těžké práce osvobozen. Můj otec ale říká, že pro to, abych se jí zbavil, musím záda rozhýbat, tak mě poslal na zahradu sbírat spadané větve. Bylo to nepříjemné, ale ten příjemný pocit poté, co jsem přestal pracovat, byl k nezaplacení. Nakonec jsem se jí zbavil a měl jsem z toho dobrý pocit. Svého těla si více vážím a navíc jsem měl skvělé téma pro můj domácí úkol. Nebylo by však přesto lepší, kdybych tu bolest nedostal?

Sepsáno pravděpodobně 17. 3. 2014 jako domácí úkol z češtiny.