Jak se naučit cizí jazyk

2020-11-27 04:00 Jak se naučit cizí jazyk

Jedná se o návod z dob mého středoškolského studia. Aktualizovanou verzi snad někdy nahraju. Tato pomůcka není dokonalá, ale mě osobně velmi pomáhá. Záleží na tom, co přesně ti dělá problémy, protože pro každou věc existuje jiný postup.

GRAMATIKA

Nazpaměť se naučit větu jako příklad, nejlépe alespoň 3. Pak si budeš moci v různých situacích těmito větami pomoct. Možná se ti to zdá jako zbytečné pro použití v běžné řeči, ale zato je to dobré na testy a i pro postupné uvědomění si, jak to funguje, a následné zafixování. Občas není na škodu naučit se nějakou tu písničku, kde je jak gramatika, tak slovíčka.

POSLECH

Pro poslech mám vlastní postup, pro který využívám počítač. Jediné, co je potřeba, je si stáhnout a nainstalovat program, který umožňuje měnit rychlost přehrávání (já používám KMPlayer, je zdarma a spolehlivý) a najít si nějaké, pokud možno, složitější poslechy. Poté stačí spustit nainstalovaný program v něm otevřít stažené poslechy a dále se řídit podle těchto pokynů:

1) Normální poslech; 2 minuty

2) Poslech: rychlost* 1,3*; 1 minuta

3) Poslech: rychlost 1,3; snížení kvality nahrávky* (nebo nějaký šum*); 1 minuta

4) Poslech: rychlost 1,5; snížení kvality nahrávky (nebo nějaký šum); 1 minuta

5) Poslech: rychlost 2,0; snížení kvality nahrávky (nebo nějaký šum); 1 minuta

6) Poslech: rychlost 2,5; snížení kvality nahrávky (nebo nějaký šum); 1 minuta

7) Poslech: rychlost normální; snížení kvality nahrávky (nebo nějaký šum); 1 minuta

Pokud poslechům moc nerozumíš, tak to nevadí (stačí 1 slovo z 15).

*snížení kvality nahrávky – Já si většinou pohraju s ekvalizérem, aby hlas nezněl moc zřetelně. Program KMPlayer obsahuje jednoduchý ekvalizér, který pro tento účel stačí.

*nějaký šum – Tím je myšleno cokoli, co tě může rušit v poslechu (hudba, atmosféra ulice, školní chodby). Pokud tě ruší i něco jiného, můžeš to také použít.

Snížení kvality nahrávky či šum nesmí změnit poslech tak, že nebudeš ničemu rozumět. Spíš by to mělo být jemné – tak, abys tomu stále rozuměl/a, ale neslyšel to tak zřetelně.

*rychlost – Změna rychlosti přehrávání většinou zvětší výšku celé nahrávky a pak to zní, jako bys poslouchal šmouly. Pro tento účel slouží v programu KMPlayer funkce „Regular Tone“, která by měla být aktivována již při instalaci programu. Pokud aktivní není, stačí v panelu pro nastavení rychlosti přehrávání kliknout na tlačítko „Regular Tone“. Výsledek bude znít sice trochu jinak, ale ne strašně a vůbec to není na škodu.

*1,3 – Toto číslo znamená násobek původní rychlosti přehrávání nahrávky.

VÝSLOVNOST

Pokud ti dělá problémy čtení textu či rychlé mluvení, tak je dobré si pustit ukázku mluveného slova (čím je rychlejší a čím je obtížnější to vyslovit, tím víc to pomůže) a zopakovat to, pokud možno, se stejným tempem a rychlostí a srozumitelně. Pokud čteš, je dobré si text rozdělit na menší kousky (po cca třech až pěti slovech), které vyslovíš jako jedno slovo. Další možnost, jak si zlepšit výslovnost jsou jazykolamy.

PŘÍZVUK

Pusť si nějakou ukázku a přesně zopakuj větu, kterou uslyšíš. Chce to jak krátké, tak delší věty. Čím více jich bude, tím lépe. Nauč se je nazpaměť a zkus k nim přidat vlastní tak, aby se přízvuk nezměnil.

SLOVÍČKA

Slovíčka se můžeš učit mnoha způsoby, ale tady je ten, co považuji za nejefektivnější:

Udělat si seznam slovíček, která se potřebuješ naučit i s jejich překladem. Seznam si projít, přeložit papír, tak abys viděl/a jen jeden sloupec (např. český). Postupně zkus přeložit co nejvíce slovíček (ta, která úspěšně přeložíš, označ). Poté papír znovu narovnej a podívej se slovíčka, která sis předtím nepamatoval/a, a na jejich překlady. Znovu papír přelož a opakuj tento postup, dokud nebudeš mít všechna slovíčka přeložená. Až to budeš mít, tak papír přelož znovu, ale tak, abys tentokrát viděl jen výrazy, které si předtím hádal/a (pokud si předtím viděl české a hádal cizí, tak teď budeš vidět cizí a hádat české) a postupuj stejně jako předtím. Jakmile už budeš umět všechna slovíčka, je dobré nějakou dobu počkat a celý postup zopakovat (min. 1 hod, doporučuji však tak 10 hodin). Nevím, jak dlouho si ty slovíčka budeš pamatovat, ale já si je všechny pamatuju do písemky s tím, že si je před písemkou zopakuji a udělám max. tak 2 chyby (ty 2 slovíčka se znova naučím a písemku mám za jedna). Po písemce možná tak půlku zapomenu. Pro přesnou časovou představu: Mám to většinou tak, že se slovíčka v noci jakž takž naučím (11:00), ráno vstanu a v 7:10 se je naučím pořádně a ve škole si je už jen zopakuji před písemkou.

Také ti může pomoct utvářet věty se slovíčky, co se učíš. Nebo se můžeš učit protiklady. Např. small X big, petit X grand.

POPIS OBRÁZKU

Popis obrázku je snadný, obzvlášť pokud máš dobrou slovní zásobu. Důležité je dobře začít a neskákat z jedné věci na druhou. Začátek by mohl vypadat třeba takto: „Tento obrázek je (pravděpodobně) o tom a o tom, protože je tam to a to, ten a ten a dělají to a to.“. Potom už většinou komentuješ situaci na obrázku, popřípadě, co ti to připomíná, nebo, co bys s tím dělal ty (často se dá i vtipkovat). Já osobně, když už nemám, co říct, tak povídám: „Ale může to být také reklama, například na … (A to už je vlastně jedno, na co je ta reklama, protože jakýkoli obrázek může být reklama na cokoli. Důležité však je nesklouznout k tématu, z kterého nemáš slovní zásobu.) Pokud chceš odcházet od tématu, nesmí to být moc, ale to stejně záleží na posluchači. A to nejdůležitější: To, co nevíš, jak se jmenuje, radši ani nezmiňuj.

ROZHOVORY

Rozhovory jsou to nejsnazší. Stačí umět improvizovat, není ani na škodu, pokud jsi ukecaný. Prostě jde jen o to reagovat na situace a umět se vžít do role. Pro dobrou improvizaci je dobré znát tyto věty: „Nevím, ale myslím si, že…“, „Co přesně myslíš?“, „Na tohle nemám názor“, „Pane Bože!“, „Omlouvám se, ale nemám moc času, budu muset jít.“, „Znáš ...?“, „Pokud ti můžu doporučit, tak tohle je opravdu fantastický.“. Záleží ovšem na situaci, v které se nacházíš, jiné věty budeš používat v restauraci a jiné při policejním výslechu. Mnoho vět můžeš odposlouchat z filmů, nebo z rádií. Ale, co se týče nejlepší přípravy na rozhovor, tak to je právě on sám.

DALŠÍ MOŽNOSTI UČENÍ

Samozřejmě existuje spousta dalších možností, jak se dá naučit cizí jazyk – (online) poslech rádia, (online) televize v cizím jazyce, čtení časopisů atd. K tomu zatím žádné instrukce nemám. Přesto je však dle mého názoru nejlepší být v prostředí, kde se mluví jazykem, který se chceš naučit, a kde musíš používat ten jazyk, aby ses dorozuměl (tzn. trochu začít i vtom jazyku myslet).

Hodně zábavy při učení cizích jazyků ti přeje Samík :D